Home > News > Murphy, Maunder and Harris given Queen’s Birthday honours

Murphy, Maunder and Harris given Queen’s Birthday honours

|
Share:
Stuart Maunder Headshot

Stuart Maunder

Over the long weekend, over 500 Australians were awarded special honours in the Queen’s Birthday Celebrations.

Internationally renowned performer Rolf Harris, Opera singer and acclaimed director Stuart Maunder and director/choreographer Graeme Murphy were among the Australians acknowledged for their work in the Arts.

The Order of Australia has four levels –  the Companion of the Order (AC), Officer of the Order (AO), Member of the Order (AM) and Medal of the Order (OAM).

Rolf Harris, Graeme Murphy and incoming director of the Melbourne Theatre Company Brett Sheehy were named as Officers of the Order (AO), and Stuart Maunder (pictured) was honoured as a Member of the Order (AM).

AussieTheatre.com congratulates all recipients and commends them on their service to the arts in Australia.

Below is a list of all arts related awards from the Queens Birthday Weekend, 2012.

ORDER OF AUSTRALIA - OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

Ms Barbara Patterson Blackman from Yarralumla, ACT
For distinguished service to the arts and to the community, as a supporter of artistic performance, through philanthropic contributions, and as an advocate for people who are blind and partially sighted.

Jennifer May Bott from Northwood, NSW
For distinguished service to the arts through executive and leadership roles in national cultural organisations, and to the development of policy reform initiatives promoting funding and best practice.

Paul Clarkson from  South Melbourne, Vic
For distinguished service to the creative arts through leadership and administration roles of cultural organisations and events, to arts policy development, to education, and to the community of the City of Port Phillip.

Rolf Harris AM OBE in London, Britain
For distinguished service to the performing and visual arts, to charitable organisations, and to international relations through the promotion of Australian culture.

Elizabeth May Jones from Williamstown, Vic
For distinguished service to the performing arts as an artistic director, administrator and performer, to the promotion of indigenous playwrights and actors, and to the community.

Piers Lane in London, Britain
For distinguished service to the performing arts as an internationally renowned classical pianist, to professional and cultural organisations, and to the development of emerging musicians.

Graeme Lloyd Murphy AM from Sydney, NSW
For distinguished service to the performing arts, both nationally and internationally, particularly ballet and contemporary dance, as a choreographer and director, and to the enhancement of Australia’s cultural environment.

Brett Joseph Sheehy from Toorak, Vic
For distinguished service to the performing and visual arts as a director of national festivals, to international artistic exchange, and through mentoring roles.

Anthony Francis Shepherd from Kirribilli, NSW
For distinguished service to business, particularly the infrastructure development sector through innovative joint venture partnerships, and to the arts and sporting organisations.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Grahame John Bond from Paddington, NSW.
For service to the performing arts as an actor, writer and composer, and as a supporter of aspiring artists.

Terry Ann Bracks from Williamstown, Vic
For service to youth, particularly as the founder of Western Chances, and as a contributor to health, social development and arts organisations in Victoria.

Brett Robin Cottle from Bilgola, NSW
For service to the performing arts, particularly to songwriters, composers and publishers, through executive roles with copyright protection organisations, and to the community.

Jessica Dames from Burra, SA
For service to arts administration in South Australia through the Independent Arts Association, as a supporter of emerging artists and writers, and to the promotion of cultural events.

Robert Joseph Favell from Manunda, Qld
For service to music education in Far North Queensland as a conductor, director and teacher, as a mentor of young musicians, and to the Brass Band movement.

Trevor John Green from Black Rock, Vic
For service to arts administration, particularly through the Melbourne Symphony Orchestra, to Australia’s symphonic sector, and as a supporter of young artists and composers

Wayne David Harrison from Surry Hills, NSW
For service to the arts as a director, writer, producer and performer, to Australian cultural life, and as a supporter of emerging talent.

Kenneth Stephen Jasper from Rutherglen, Vic
For service to the Parliament of Victoria, and to the community of the Murray Valley, through advocacy and support roles for the performing arts, multicultural, transport, health and emergency service organisations.

Jean Maxwell Kelso from Osborne, SA
For service to the performing arts as a senior soloist, through mentoring roles, as the founder and director of the Hope and Harmony Choir, and to the community.

Peter Stannett Kingston from Lavender Bay, NSW
For service to the visual arts as a painter, printmaker and cartoonist, and to the preservation and conservation of the natural environment and historical locations.

Stuart Lionel Maunder from Strawberry Hills, NSW
For service to the performing arts, particularly with Opera Australia, as an artistic director, and as a mentor to emerging artists.

Graeme John Morton from Taringa, Qld
For service to the arts, particularly choral music and culture, as a conductor, director, composer and academic, through the performance of new Australian musical works, and to youth.

Mavis Anne Richardson PSM, NSW
For service to the community of the Manning Valley and its regions through contributions to local government and a range of arts, aged care, youth and Aboriginal community development programs.

Sandra Sdraulig from Glenside, SA.
For service to the arts through the promotion of the Australian film industry, particularly through leadership roles with the Adelaide Film Festival, Film Victoria and the Melbourne International Film Festival.

Haddon Storey QC from Hawthorn, Vic
For service to the Parliament of Victoria, particularly through law reform and contributions to cultural reinvigoration, to the arts through executive roles with cultural organisations, and to education.

Gerardus Maria Willems from Sydney, NSW
For service to the arts as a concert pianist, music educator and mentor to young musicians.

Richard Woldendorp fromGlen Forrest, WA
For service to the arts as an Australian landscape photographer.

 

MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Keith Alfred Bottomley from Castlemaine, Vic
For service to music as a choirmaster and organist, and to the community of Castlemaine.

Russell William Bate from Jamieson, Vic
For service to the community through executive roles with a range of sporting and arts organisations, and to local government.

Dale Franklin Cleves, O.B. Flat, via Mount Gambier, SA
For service to the tourism and hospitality industry, and to music.

Lily Joy Cowen from Lapstone, NSW
For service to the community through a range of charitable, arts and music organisations.

Barbara Rosemary Haynes from Kew, Vic
For service to the community through support for a range of medical research, arts and social welfare organisations.

Arthur Ernest Holmes from Murwillumbah, NSW
For service to the performing arts, and to the community of Murwillumbah.

Elisabeth Wilma Kirby from Morning Bay, NSW
For service to the Parliament of NSW, to the community of Temora, and to the performing arts.

Christine Anne McDonald from Cloncurry, Qld
For service to the community of Cloncurry, and to the arts.

Lewis John Mackereth from Novar Gardens, SA
For service to the performing arts as a country music singer and entertainer.

Michael Victor Meszros from Alphington, Vic.
For service to the visual arts as a sculptor.

Gaye Carolyn Porter from Wombarra, NSW
For service to the visual arts as a sculptor, author and educator.

Professor Ruth Rentschler from Armadale, Vic
For service to education, to the arts, and to the community.

Desmond Maurice Ritchie from Eumundi, Qld
For service to the performing arts, and to conservation and the environment in Queensland.

Richard William Ruhfus from Bowral, NSW
For service to the community of the Southern Highlands region through roles with visual arts and charitable organisations.

Mary Philomena Schneider from Monterey, NSW
For service to the performing arts as a country music singer, songwriter and entertainer.

Kristin Mary Stegley from Brighton, Vic
For service to the community through heritage advocacy and contributions to the Victorian Branch of the National Trust of Australia, to the arts, and to local government.

Amanda Louise Thane from Belrose, NSW
For service to the performing arts as an opera singer, performer and teacher, and to the community.

John Inglis Young from NSW
For service to the performing arts as a singer and songwriter, and through support for a range of charitable organisations.

 

Share:

Erin has written 1,309 articles on AussieTheatre
Read more articles by