17th annual Helpmann Award Nominations announced

Live Performance Australia tonight announced the nominees in 42 categories for the 17th annual Helpmann Awards at simultaneous events in Perth, Melbourne, Sydney, Adelaide and Brisbane.

In the Musical Theatre realm, My Fair Lady earned 9 nominations, while The Book of Mormon earned 8 and Aladdin and Kinky Boots each received 7 nominations in various categories, including Best Musical.

Charles Edwards and Anna O'Byrne. My Fair Lady 2017. Image by Belinda Strodder
Charles Edwards and Anna O’Byrne constitute two of the 9 Helpmann Award nominations for My Fair Lady 2017. Image by Belinda Strodder

The winners of the 2017 Helpmann Awards in all categories will be announced in a gala event on July 24 on the set of Kinky Boots at Sydney’s Capitol Theatre.

LPA Chief Executive, Evelyn Richardson said, “This year has been a remarkable year for live performances in Australia reflecting a vibrant industry with more than 18 million people attending shows across the country and ticket revenues of $1.4 billion”.

As previously announced, Richard Tognetti AO, Artistic Director of the Australian Chamber Orchestra, will be the recipient of the 2017 JC Williamson Award. Additionally, Rob Brookman AM will be the recipient of this year’s Sue Nattrass Award which honours an exceptional individual in a service role that supports the industry.

The 2017 Helpmann Awards will be broadcast live on Foxtel Arts and webcast free via www.foxtelarts.com.au

HELPMANN AWARD NOMINATIONS 2017

INDUSTRY

BEST NEW AUSTRALIAN WORK

BUSTY BEATZ AND LISA FA’ALAFI
Hot Brown Honey
Arts Centre Melbourne and Sydney Opera House in association with Briefs Factory presents

DAVID MORTON
The Wider Earth
Queensland Theatre and Dead Puppets Society

JACOB RANDELL, JASCHA BOYCE, SIMON MCCLURE, LACHLAN BINNS, MIEKE LIZOTTE, LEWIE WEST, MARTIN SCHREIBER, JOANNE CURRY, LACHLAN HARPER, JACKSON MANSON AND LEWIS RANKIN
Backbone
Gravity and Other Myths and 2017 Adelaide Festival

KATE MULVANY
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

LEAH PURCELL
The Drover’s Wife
Belvoir

MATTHEW WHITTET
Girl Asleep
Windmill Theatre Co

BEST COSTUME DESIGN

CECIL BEATON
My Fair Lady
Opera Australia & John Frost

GREGG BARNES
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

JENNIFER IRWIN
OUR land people stories
Bangarra Dance Theatre

TESS SCHOFIELD
The Drover’s Wife

BEST LIGHTING DESIGN

GEOFF COBHAM
Backbone

JOACHIM KLEIN
Saul
2017 Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre

MARK HOWETT AND SEAN MCKERNAN
Boorna Waanginy
Perth International Arts Festival

MATTHEW MARSHALL
Green Day’s American Idiot
shake & stir co and QPAC

BEST ORIGINAL SCORE

IAIN GRANDAGE AND RAHAYU SUPANGGAH
Satan Jawa
Arts Centre Melbourne and Melbourne Symphony Orchestra

PAUL KELLY AND CAMILLE O’SULLIVAN WITH FEARGAL MURRAY
Ancient Rain
Far and Away Productions in association with Brink Productions, co-commissioned by Melbourne Festival and Adelaide Cabaret Festival

RULLY SHABARA AND WUKIR SURYADI
Attractor
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Melbourne Arts Centre, WOMADelaide and Brisbane Festival

TREY PARKER, MATT STONE AND ROBERT LOPEZ
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

BEST MUSIC DIRECTION

CHONG LIM
Rolling Thunder Vietnam
Blake Entertainment

ERIN HELYARD
Saul

LUKE HUNTER
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

NICOLETTE FRAILLON
Nijinsky
The Australian Ballet

BEST SCENIC DESIGN

ANNA CORDINGLEY
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

BOB CROWLEY
Aladdin

DAVID MORTON & AARON BARTON
The Wider Earth

KATRIN LEA TAG
Saul

BEST SOUND DESIGN

GARETH FRY
The Encounter
Complicite, Sydney Festival, Malthouse Theatre, Adelaide Festival & Perth International Arts Festival

KINGSLEY REEVE
Boorna Waanginy

MICHAEL WATERS
My Fair Lady

TONY DAVID CRAY
Sydney Opera House – The Opera (The Eighth Wonder)
Opera Australia

CABARET

BEST CABARET PERFORMER

BETTY GRUMBLE
Grumble: Sex Clown Saves the World
Don’t Be Lonely

JIMMY BARNES
Working Class Boy: An Evening of Stories & Songs
Frontier Touring and in Association with Premier Artists

MATERHARERE HOPE HAAMI, JUANITA DUNCAN, OFA FOTU, CRYSTAL STACEY, LISA FA’ALAFI AND KIM ‘BUSTY BEATZ’ BOWERS
Hot Brown Honey

SVEN RATZKE
Starman
Adelaide Festival Centre’s Adelaide Cabaret Festival and Release Creative

COMEDY

BEST COMEDY PERFORMER

AUNTY DONNA
Big Boys
Century Entertainment

HANNAH GADSBY
Nanette
Token Events

JOEL CREASEY
Poser
Live Nation Australasia

NAZEEM HUSSAIN
Public Frenemy Nazeem Hussain
Live Nation Australasia

SAMMY J
Hero Complex
Laughing Stock Productions

TOM BALLARD
Problematic
Token Events

PRESENTATION FOR CHILDREN

BEST PRESENTATION FOR CHILDREN

CERITA ANAK
Polyglot Theatre and Arts Centre Melbourne

IN A DEEP DARK FOREST
The Inhabitors and Arts Centre Melbourne

JUMP FIRST, ASK LATER
Powerhouse Youth Theatre and Force Majeure

NEW OWNER
The Last Great Hunt

REGIONAL TOURING

BEST REGIONAL TOURING PRODUCTION

COUNTERMOVE
Sydney Dance Company

TERRAIN
Bangarra Dance Theatre

THE MOON’S A BALLOON
Patch Theatre Company

THEY SAW A THYLACINE
HUMAN ANIMAL EXCHANGE and Performing Lines

CONTEMPORARY MUSIC

BEST AUSTRALIAN CONTEMPORARY CONCERT

DEBORAH CONWAY & WILLY ZYGIER WITH QPAC, NFSA, ARTS CENTRE MELBOURNE, THEATRE ROYALE, MARGARET RIVER CULTURAL CENTRE & STUDIOVICTOR
The Beginning & The End
QPAC, NFSA, Arts Centre Melbourne, Theatre Royale, Margaret River Cultural Centre & StudioVictor

FLUME, FUTURE CLASSIC, CHUGG ENTERTAINMENT AND LANEWAY PRESENTS
Flume
Laneway Presents, Chugg Entertainment and Future Classic

MISSY HIGGINS AND FRONTIER TOURING
Missy Higgins Orchestral Concert Series 2016
Frontier Touring

NICK CAVE & THE BAD SEEDS AND BILLIONS AUSTRALIA
Nick Cave & The Bad Seeds
Billions Australia

BEST CONTEMPORARY MUSIC FESTIVAL

MONA FOMA 2017
Museum of Old and New Art

ST. JEROME’S LANEWAY FESTIVAL 2017
Lunatic Entertainment and Laneway Presents

THE 28TH ANNUAL BLUESFEST BYRON BAY
The 28th Annual Bluesfest Byron Bay

WOMADELAIDE 2017
Womadelaide Foundation

BEST INTERNATIONAL CONTEMPORARY CONCERT

ADELE AND LIVE NATION AUSTRALASIA
Adele Live 2017
Live Nation Australasia

BRUCE SPRINGSTEEN AND THE E STREET BAND AND FRONTIER TOURING
Bruce Springsteen and the E Street Band – Summer ‘17
Frontier Touring

PATTI SMITH AND BLUESFEST TOURING
Patti Smith and her Band Australian Tour 2017
Bluesfest Touring

PJ HARVEY AND BILLIONS AUSTRALIA
PJ Harvey
Billions Australia

DANCE AND PHYSICAL THEATRE

BEST BALLET

SNOW WHITE
Ballet Preljocaj

SOLO ECHO
Nederlands Dans Theater

STRICTLY GERSHWIN
Queensland Ballet and QPAC

WE WHO ARE LEFT
Queensland Ballet and QPAC

BEST DANCE PRODUCTION

ATTRACTOR
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Arts Centre Melbourne, WOMADelaide and Brisbane Festival

INTIMATE SPACE
Restless Dance Theatre in association with the 2017 Adelaide Festival

OUR LAND PEOPLE STORIES

SPLIT
Lucy Guerin Inc and Arts House

BEST CHOREOGRAPHY IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

GABRIELLE NANKIVELL
Wildebeest
Sydney Dance Company

GIDEON OBARZANEK AND LUCY GUERIN
Attractor

JACOB RANDELL, JASCHA BOYCE, SIMON MCCLURE, LACHLAN BINNS, MIEKE LIZOTTE, LEWIE WEST, MARTIN SCHREIBER, JOANNE CURRY, LACHLAN HARPER, JACKSON MANSON AND LEWIS RANKIN
Backbone

LUCY GUERIN
Split

BEST MALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

ANDRE SANTOS
Beauty & the Beast
West Australian Ballet

BENJAMIN HANCOCK
The Dark Chorus
Lucy Guerin Inc

BERNHARD KNAUER
Wildebeest

KEVIN JACKSON
Nijinsky

BEST FEMALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

ELMA KRIS
Nyapanyapa
Bangarra Dance Theatre

LILIAN STEINER
Split

MELANIE LANE
Split

SAMANTHA HINES
Attractor

BEST VISUAL OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

MERMERMER
Chunky Move

SEDIMENT
Company 2

SNAKE SESSIONS
Branch Nebula, produced by Intimate Spectacle

STILL LIFE
Dmitris Papaiouannou

OPERA AND CLASSICAL MUSIC

BEST DIRECTION OF AN OPERA
BARRIE KOSKY
Saul

DAMIANO MICHIELETTO
Cavalleria Rusticana & I Pagliacci
Opera Australia

SIR DAVID MCVICAR
Così fan tutte
Opera Australia

GALE EDWARDS
Cloudstreet
State Opera South Australia

BEST FEMALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

ANNA DOWSLEY
Così fan tutte

CAITLIN HALCUP
Theodora
Pinchgut

LORINA GORE
King Roger
Opera Australia

TARYN FIEBIG
Così fan tutte

BEST MALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

DANIEL SUMEGI
The Ring Cycle
Opera Australia

JOSÉ CARBÓ
Cavalleria Rusticana & I Pagliacci

KANEN BREEN
Saul

SAIMIR PIRGU
King Roger

BEST FEMALE PERFORMER IN AN OPERA

ANTOINETTE HALLORAN
Tosca
West Australian Opera

LISE LINDSTROM
The Ring Cycle

NICOLE CAR
Così fan tutte

RACHELLE DURKIN
Armida
Pinchgut Opera

BEST MALE PERFORMER IN AN OPERA

CHRISTOPHER PURVES
Saul

GEORGE PETEAN
Simon Boccanegra
Opera Australia

MICHAEL HONEYMAN
King Roger

YONGHOON LEE
Carmen
Opera Australia

BEST OPERA

CAVALLERIA RUSTICANA & I PAGLIACCI

COSÌ FAN TUTTE

KING ROGER

SAUL

BEST CHAMBER AND/OR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CONCERT

ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS
Academy of St Martin in the Fields, Sydney Opera House, Melbourne Recital Centre and QPAC

BACH VIOLIN CONCERTOS
Australian Chamber Orchestra

JULIA LEZHNEVA – BAROQUE BRILLIANCE
Australian Chamber Orchestra

MONTEVERDI, L’ORFEO
Concerto Italian and 2017 Adelaide Festival

BEST SYMPHONY ORCHESTRA CONCERT

ASHER FISCH CONDUCTS RESURRECTION
West Australian Symphony Orchestra

STEMME, SKELTON, TRISTAN & ISOLDE
Tasmanian Symphony Orchestra

THE FIREBIRD – RAVISHING
Sydney Symphony Orchestra

THE RITE OF SPRING – PRIMAL
Sydney Symphony Orchestra

BEST INDIVIDUAL CLASSICAL MUSIC PERFORMANCE

CHRISTOPH VON DOHNÁNYI
Romantic Memories: Dohnányi conducts Bruckner
Sydney Symphony Orchestra

DANIIL TRIFONOV
Young Russians: Prokofiev, Rachmaninoff & Shostakovich
Sydney Symphony Orchestra

JOSHUA BELL
Academy of St Martin in the Fields

RICHARD TOGNETTI
Bach Violin Concertos

THEATRE

BEST DIRECTION OF A PLAY
JUDY DAVIS
Faith Healer
Belvoir

KIP WILLIAMS
Chimerica
Sydney Theatre Company

LETICIA CÁCERES
The Drover’s Wife
Belvoir

SUSIE DEE
SHIT
Dee & Cornelius and Sydney Festival

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

AMBER MCMAHON
Girl Asleep
Windmill Theatre Company

CHLOE BAYLISS
Gloria
Griffin Theatre Company

MELITA JURISIC
John
Melbourne Theatre Company

TILDA COBHAM-HERVEY
Things I Know To Be True
State Theatre Company South Australia & Frantic Assembly

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

GUY SIMON
Jasper Jones

JAMIE OXENBOULD
The Literati
Bell Shakespeare & Griffin Theatre Company

PETER CARROLL
Twelfth Night
Belvoir

PIP MILLER
Faith Healer

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY

ALISON WHYTE
Faith Healer

HELEN MORSE
John

KATE MULVANY
Richard 3

LEAH PURCELL
The Drover’s Wife

BEST MALE ACTOR IN A PLAY

COLIN FRIELS
Faith Healer

JASON CHONG
Chimerica

JASON KLARWEIN
Once in Royal David’s City
Queensland Theatre and Black Swan State Theatre Company

MARK COLES SMITH
The Drover’s Wife

BEST PLAY

JASPER JONES

ONCE IN ROYAL DAVID’S CITY

THE DROVER’S WIFE

THINGS I KNOW TO BE TRUE

MUSICALS

BEST DIRECTION OF A MUSICAL

CASEY NICHOLAW
Aladdin

JERRY MITCHELL
Kinky Boots

JULIE ANDREWS
My Fair Lady

TREY PARKER AND CASEY NICHOLAW
The Book of Mormon

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL

CASEY NICHOLAW
Aladdin

CASEY NICHOLAW
The Book of Mormon

CHRISTOPHER GATTELLI
My Fair Lady

JERRY MITCHELL
Kinky Boots

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

LUCY MAUNDER
Matilda the Musical
The Royal Shakespeare Company and Louise Withers, Michael Coppel and Michael Watt with Chokey Productions, Just for Laughs Theatricals, Glass Half Full Productions, Paula Marie Black, Greenleaf Productions and Michael Lynch

PHOEBE PANARETOS
Green Day’s American Idiot

ROBYN NEVIN
My Fair Lady

TEAGAN WOUTERS
Kinky Boots

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

BERT LABONTE
The Book of Mormon

MICHAEL JAMES SCOTT
Aladdin

REG LIVERMORE
My Fair Lady

ROWAN WITT
The Book of Mormon

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL

AMY LEHPAMER
DUSTY
The Production Company Ltd

ANNA O’BYRNE
My Fair Lady

SOPHIE WRIGHT
Kinky Boots

ZAHRA NEWMAN
The Book of Mormon

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL

AINSLEY MELHAM
Aladdin

AJ HOLMES
The Book of Mormon

CALLUM FRANCIS
Kinky Boots

CHARLES EDWARDS
My Fair Lady

BEST MUSICAL

KINKY BOOTS
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

MY FAIR LADY
Opera Australia and John Frost

ALADDIN
Disney Theatrical Productions (Australia)

THE BOOK OF MORMON
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

There are no comments

Join the Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Author

Matt has written 1 articles on AussieTheatre | Read more articles by

logo_at_badge
17th annual Helpmann Award Nominations announced
banner